Askalons fejlsikrede låst-i-sidste position enhed

Pneumatiske aktuatorer kan have tre fejlpositioner, hvis luftforsyningen svigter. Positionerne kan være fejlende lukket, fejlende låst eller fejlende åbent. For fjeder retur membran aktuatorer er fejlende lukket eller fejlende åben tvunget af fjederen. Fejlende låst udføres af Fisher switch ventil type 167DA. Dobbeltvirkende stempel aktuatorer har fejlpositioner ved anvendelse af Fisher type 377 Trip Valve Relay. Fejlende lukket eller fejlende åben kræver luftflaske reserve.

Askalon har udviklet en elektrisk fejllåst enhed, der kan benyttes både til membran- og stempel aktuatorer. Fail Stay Kit anvender et signal trip relæ og en magnetventil. Låsetiden er omtrent den samme positionernes dødbåndstid. Maks. omgivelsestemperatur 60 °C.

Askalon electric lock device

Any questions?

Anders Praem
Inside Sales Engineer
Phone. 2137 7759

Anders.Praem@askalon.dk

Frank Kirk Hansen
Area Account Manager West
Phone. 4053 6511

Frank.Kirk@askalon.dk

Kenn Gerwien
Area Account Manager East
Phone. 2346 5513

Kenn.Gerwien@askalon.dk

Laila Myrhdal Madsen
Inside Sales Engineer
Phone. 2112 3345

Laila.Madsen@askalon.dk

Morten Noppenau
Area Account Manager East
Mob. 2121 3491

Morten.Noppenau@askalon.dk

Peder Hvidberg
Area Account Manager West
Phone. 2178 5053

Peder.Hvidberg@askalon.dk

Slawka Pedersen
Inside Sales Manager
Phone. 2137 7702

Slawka.Pedersen@askalon.dk