Ventiler til procesindustrien

Askalon er en af ventilbranchens mere komplette spillere. Vi kan opfylde kundernes behov for reguleringsventiler, sikkerhedsventiler og afspærringsventiler og har de erfaringer og resurser der kræves for at håndtere alt fra simple ventiler og reservedele til komplekse ventilprojekter.

Kravene fra procesindustriens forskellige applikationer varierer. Som partner skal vi derfor have specialistkundskaber indenfor et stort område, for at du som kunde altid kan føle dig tryg i diskussioner vedrørende vigtige projekter.

Askalon har produkter og løsninger til applikationer indenfor såvel kryotekniske processer som til regulering af overhedet damp, fødevand og dosering af kemikalier. Avanceret regulering af tofaset flow, store trykreduceringer og afblæsning med lyd- og vibrationsproblemer er opgaver, som vores ingeniører optimerer, når det gælder udstyr og installation. Høje krav til industrielle standarder som PED, ASME, utæthedsklasse og materialecertifikat er ligeledes en del af vores hverdag.

Askalon er Emerson Local Business Partner for ventiler i Sverige, Danmark, Finland og Island.

 

Control valves

Any questions?

Anders Praem
Inside Sales Engineer
Phone. 2137 7759

Anders.Praem@askalon.dk

Frank Kirk Hansen
Area Account Manager
Phone. 4053 6511

Frank.Kirk@askalon.dk

Kenn Gerwien
Area Account Manager
Phone. 2346 5513

Kenn.Gerwien@askalon.dk

Laila Myrhdal Madsen
Inside Sales Engineer
Phone. 2112 3345

Laila.Madsen@askalon.dk

Morten Noppenau
Area Account Manager
Mob. 2121 3491

Morten.Noppenau@askalon.dk

Slawka Pedersen
Inside Sales Manager
Phone. 2137 7702

Slawka.Pedersen@askalon.dk