Ventiler för energi- och processindustrin

Askalon är en av ventilbranschens mest kompletta aktörer. Vi kan tillgodose kunders behov av reglerventiler, säkerhetsventiler och avstängningsventiler och har de erfarenheter och resurser som krävs för att hantera allt från enstaka ventiler och reservdelar till komplexa ventilprojekt.

Kompletta lösningar för ventiler för de flesta applikationer

Askalon har produkter och lösningar för applikationer såväl inom kryogena processer som för reglering av överhettad ånga, matarvatten och doseringar av kemikalier. Avancerad reglering av tvåfasflöden, stora trycksänkningar och friblåsningar med ljud- och vibrationsproblem är uppgifter som våra ingenjörer optimerar vad gäller utrustning och installation. Höga krav inom industriell standard som PED, ASME, läckageklasser och materialcertifikat tillhör likaså vår vardag.

Brett utbud av regulatorer, reservdelar och ställdon för ventiler

Askalon är Emersons representant i Sverige, Finland, Danmark och Island. Emerson har ett av världens bredaste produktprogram av ventiler, som reglerventiler, avstängningsventiler, säkerhetsventiler, självverkande regulatorer och ställdon.

Vi representerar också VAG i Sverige och Danmark. Vi säljer även ventiler från Pentair Südmo och AMMtech i Sverige, Finland och Danmark.

 

Control valves

Har du några frågor?

Anton Löfgren
Solution Seller
Tel. 054-57 92 55

Anton.Lofgren@askalon.se

Erik Rune
Solution Seller
Tel. 054-57 92 31

Erik.Rune@askalon.se

Fredrik Ekeroth
Solution Seller
Tel. 054-57 92 06

Fredrik.Ekeroth@askalon.se

Fredrik Malmström
Solution Seller
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Joachim Nyqvist
Solution Seller
Tel. 054-57 92 17

Joachim.Nyqvist@askalon.se

Joakim Karlsson
Solution Seller
Tel. 054-57 92 16

Joakim.Karlsson@askalon.se

Jörgen Sundin
Solution Seller
Tel. 054-57 92 12

Jorgen.Sundin@askalon.se

Linda Grönqvist
Solution Seller
Tel. 040-33 02 32

Linda.Gronqvist@askalon.se

Martin Bengtsson
Solution Seller
Tel. 054-57 92 50

Martin.Bengtsson@askalon.se

Martin Pettersson
Solution Seller (parental leave)
Tel. 054-57 92 40

Martin.Pettersson@askalon.se

Oscar Linninger
Team Leader Solution Sellers
Tel. 054-57 92 52

Oscar.Linninger@askalon.se