Instrument & tillbehör

​Här hittar du instrument och tillbehör till ventiler. IP-omvandlares uppgift är att omvandla en elektrisk signal till en pneumatisk. Volymboosters och trippventiler används till ventiler och ställdon. Här finns produkterna som hjälper dig att behålla normal processfunktion i applikationer där en särskild åtgärd på en ventil eller ett ställdon krävs. Vi har volymboosters som är godkända för kärnkraft.

Produktportföljen med brytarboxar från TopWorx™ garanterar säkerhet, tillförlitlighet, prestanda och uppfyllda livslängdsmål. Gränslägesbrytarna från GO™ Switch finns i många storlekar och modeller - kärnkraftsklassade, godkända till säkerhetsriskområde och med LED-lampor för att ge visuell övervakning - för att nämna några.

Nivåmätare används till mätning i processkärl, lagringstankar, oljeseparationsenheter och till vattenbehandling och de pneumatiska regulatorerna reglrerar tryck i luft, gas, ånga och olika vätskor.

Vi har många olika slags instrument och tillbehör, flera av dem finns i vårt lager för snabb leverans. Välkommen att kontakta oss för mer information.

 

Instrumentation Askalon

Har du några frågor?

Fredrik Andrée
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 41

Fredrik.Andree@askalon.se

Fredrik Malmström
Inside Sales Engineer
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Joachim Nyqvist
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 17

Joachim.Nyqvist@askalon.se

Jörgen Sundin
Spare Part Sales
Tel. 054-57 92 12

Jorgen.Sundin@askalon.se

Magnus Dahlén
Senior Technical Manager
Tel. 054-57 92 26

Magnus.Dahlen@askalon.se

Niklas Nordin
Spare Part sales
Tel. 054-57 92 24

Niklas.Nordin@askalon.se