Säkra & effektiva avstängningsventiler

Askalon kan leverera ett brett utbud av Emersons omfattande produktportfölj​ av avstängningsventiler såsom kulventiler för till exempel frätande media där säkerhet är extra viktigt, vridspjällsventiler för vätskor, gaser och slam, kil/slidventiler med fast, elastisk eller fjädrande kil/slid, kägelventiler som kan fås som smiddda och gjutna lösningar, och backventiler som ser till att vätska, ånga, luft och gaser strömmar åt rätt håll. Dessa passar ett brett spektra av kunder inom branscher som olja och gas, petrokemi, kemi och läkemedel.

Avstängningsventiler av högsta prestanda & maximal effekt

Vi levererar den prestanda du behöver från dina avstängningsventiler för att säkert och effektivt kontrollera din process. Vi förstår att du ständigt står inför behovet av att säkert kunna kontrollera många olika typer av processer. För att göra det enklare för dig har vi en omfattande portfölj med avstängningsventiler som är konstruerade och testade för att ge den prestanda som krävs för att säkerställa att dina processer fungerar säkert med maximal effektivitet.

I vår produktportfölj finns märken som KTM™, Keystone™, Vanessa™, Sempell™, Fasani™, Neotecha™, Fisher™, K-Ball™, Virgo™, Clarkson™ och Lunkenheimer™.

 

Isolation and shut-off valves

Har du några frågor?

Bernhard Witzelsteiner
Account Manager
Mob. 070 378 83 35

Bernhard.Witzelsteiner@askalon.se

Fredrik Ekeroth
Solution Seller
Tel. 054-57 92 06

Fredrik.Ekeroth@askalon.se

Fredrik Malmström
Solution Seller
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Johan Riedenlow
Account Manager
Tel. 040-33 02 30

Johan.Riedenlow@askalon.se

Linda Grönqvist
Solution Seller
Tel. 040-33 02 32

Linda.Gronqvist@askalon.se

Oscar Linninger
Team Leader Solution Sellers
Tel. 054-57 92 52

Oscar.Linninger@askalon.se