Ventillägesställare

​Lägesregulatorer, eller ventillägesställare, används till att förändra en reglerventils öppningsgrad till önskad position så att detta motsvarar de parametrar som behövs för aktuell process som flöde, tryck och temperatur. Askalon har pneumatiska, elektropneumatiska och digitala instrument.

Ventilllägesställare med noggrannhet, pålitlighet & kvalité

Dagens digitala lägesregulatorer utklassar de äldra analoga och pneumatiska lägesställarna. De microprocesser som finns tillgängliga idag är mer exakta och nogranna än vad som förut var möjligt att skapa. Det skapar en säkerhet för er verksamhet som ni kan lita på. Pneumatiska och elektropneumatiska lägesställare reglerar ventilens öppningsgrad till önskad position för att få er process så optimal som möjlig.

Fisher FIELDVUE DVC6200

Har du några frågor?

Andreas Christoffersen
Account Manager
Tel. 054-52 46 18

Andreas.Christoffersen@askalon.se

Frank Beckius
Education Manager
Tel. 054-57 92 36

Frank.Beckius@askalon.se

Joakim Karlsson
Solution Seller
Tel. 054-57 92 16

Joakim.Karlsson@askalon.se

Jörgen Sundin
Solution Seller
Tel. 054-57 92 12

Jorgen.Sundin@askalon.se

Kenneth Olsson
Account Manager
Tel. 054-57 92 04

Kenneth.Olsson@askalon.se

Niklas Pettersson
Account Manager
Tel. 054-57 92 09

Niklas.Pettersson@askalon.se

Patrik Andreasson
Account Manager
Mob. 072 222 76 31

Patrik.Andreasson@askalon.se

Rickard Andersson
Account Manager
Tel. 040-33 02 34

Rickard.Andersson@askalon.se