Vridspjällsventiler

Askalon kan förse er med ett omfattande urval av vridspjällsventiler passande de flesta applikationer för avstängning och reglering av vätskor, gaser eller slam. Vi har dubbelflänsade vridspjäll, high performance, hygieniska, linade, mjuktätande samt trippel-excentriska metalltätande ventiler från märken som Keystone™, Vanessa™, Fisher™ och Neotecha™.

Vårt kompletta sortiment av vridspjällsventiler sträcker sig från allmänna ändamål till severe service-modeller. Vi har mjuktätande ventiler med lång livslängd och bubbeltät avstängning, high performance-modeller som tål temperaturer från kryogent till 815°C och tryck upp till ASME-klass 1500 (PN 260), dubbelflänsade ventiler i storlekar upp till DN 3000 (NPS 120) och linade ventiler som passar för frätande miljöer.

Tack vare robust konstruktion och lång livslängd kommer dessa ventiler att sänka era kostnader.

 

Butterfly valves from Neotecha, Keystone and Vanessa

Har du några frågor?

Bernhard Witzelsteiner
East Area Sales Manager
Tel. 070 378 83 35

Bernhard.Witzelsteiner@askalon.se

Daniel Holmberg
West Area Sales Manager
Mob. 073 075 23 49

Daniel.Holmberg@askalon.se

Fredrik Andrée
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 41

Fredrik.Andree@askalon.se

Fredrik Ekeroth
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 06

Fredrik.Ekeroth@askalon.se

Fredrik Malmström
Inside Sales Engineer
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Joachim Nyqvist
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 17

Joachim.Nyqvist@askalon.se

Johan Riedenlow
South Area Sales Manager
Tel. 040-33 02 30

Johan.Riedenlow@askalon.se

Patrik Andreasson
North Area Sales Manager
Mob. 072 222 76 31

Patrik.Andreasson@askalon.se