Backventiler

​Backventiler som förhindrar flöde av vätska, ånga, luft och gaser att strömma åt fel håll i rör och ledningar. Här finns ventiler som passar till installation mellan olika flänsstandarder och för många olika tuffa applikationer. Vårt sortiment innehåller bland annat högkapacitetsventiler, fjäderbelastade med inklämd fläns, mjuktätande och dubbelflänsade backventiler för tillförlitligt backflödesskydd i avlopps- och vattenapplikationer. Vi har ett brett produktutbud med märken som Fasani™, Sempell™ och Keystone™

Har du några frågor?

Bernhard Witzelsteiner
Account Manager
Tel. 070 378 83 35

Bernhard.Witzelsteiner@askalon.se

Fredrik Andrée
Solution Seller
Tel. 054-57 92 41

Fredrik.Andree@askalon.se

Fredrik Malmström
Solution Seller
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Joakim Karlsson
Solution Seller
Tel. 054-57 92 16

Joakim.Karlsson@askalon.se

Johan Riedenlow
Account Manager
Tel. 040-33 02 30

Johan.Riedenlow@askalon.se

Linda Grönqvist
Solution Seller
Tel. 040-33 02 32

Linda.Gronqvist@askalon.se