Backventiler

​Backventiler som förhindrar flöde av vätska, ånga, luft och gaser att strömma åt fel håll i rör och ledningar. Här finns ventiler som passar till installation mellan olika flänsstandarder och för många olika tuffa applikationer. Vårt sortiment innehåller bland annat högkapacitetsventiler, fjäderbelastade med inklämd fläns, mjuktätande och dubbelflänsade backventiler för tillförlitligt backflödesskydd i avlopps- och vattenapplikationer. Vi har ett brett produktutbud med märken som Fasani™, Sempell™ och Keystone™

Har du några frågor?

Bernhard Witzelsteiner
East Area Sales Manager
Tel. 070 378 83 35

Bernhard.Witzelsteiner@askalon.se

Daniel Holmberg
West Area Sales Manager
Mob. 073 075 23 49

Daniel.Holmberg@askalon.se

Fredrik Andrée
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 41

Fredrik.Andree@askalon.se

Fredrik Malmström
Inside Sales Engineer
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Johan Riedenlow
South Area Sales Manager
Tel. 040-33 02 30

Johan.Riedenlow@askalon.se

Linda Grönqvist
Application Engineer
Tel. 040-33 02 32

Linda.Gronqvist@askalon.se