Kägelventiler

I vårt breda sortiment av kägelventiler finns smidda och gjutna ventillösningar i både DIN och ASME, för kraft-, olja och gas-, vatten- och petrokemiska applikationer. Här finns ventiler till både höga och låga tryck och i T-, Y- och vinkelmodell. Vi har kägelventiler som klarar tät avstängning, strypning och konstant drift. Askalon erbjuder kostnadseffektiva, reparerbara lösningar för förenklat underhåll, minskad andel driftstopp och ökad effektivitet.

Askalons kägelventiler hjälper dig att styra dina processer mer effektivt med kägelventiler från märken som Sempell™ och Fasani™.

 

Globe valves from Sempell and Fasani

Har du några frågor?

Bernhard Witzelsteiner
Account Manager
Tel. 070 378 83 35

Bernhard.Witzelsteiner@askalon.se

Fredrik Ekeroth
Solution Seller
Tel. 054-57 92 06

Fredrik.Ekeroth@askalon.se

Fredrik Malmström
Solution Seller
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Johan Riedenlow
Account Manager
Tel. 040-33 02 30

Johan.Riedenlow@askalon.se

Linda Grönqvist
Solution Seller
Tel. 040-33 02 32

Linda.Gronqvist@askalon.se

Mats Görrel
Account Manager Nuclear
Tel. 054-57 92 21

Mats.Gorrel@askalon.se