Säkerhetsventiler

Askalon representerar Emersons omfattande produktportfölj med säkerhetsventiler. Här finns ett komplett utbud av standard- och skräddarsydda lösningar som passar alla dina behov av tryckavsäkring. Vi har produkter från välkända märken som Crosby™, Sempell™, Anderson Greenwood™ och Varec™.

Vi har ett komplett sortiment av fjäderbelastade säkerhetsventiler för både generella tryckapplikationer och extrema förhållanden. Våra pilotstyrda ventiler kan lösa de mest krävande utmaningarna för tryckskydd, vilket ger ett tillförlitligt skydd och låga driftskostnader.

Vi har ventiler för olja och gas, raffinaderier, petrokemi, kemi, pappersbruk, kraftindustri med mer. Emerson förfogar även över en unik testanläggning för "live-test" av ångventiler.

 

Pressure and safety relief valves

Har du några frågor?

Daniel Holmberg
West Area Sales Manager
Mob. 073 075 23 49

Daniel.Holmberg@askalon.se

Fredrik Andrée
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 41

Fredrik.Andree@askalon.se

Joachim Nyqvist
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 17

Joachim.Nyqvist@askalon.se

Linda Grönqvist
Application Engineer
Tel. 040-33 02 32

Linda.Gronqvist@askalon.se

Patrik Andreasson
North Area Sales Manager
Mob. 072 222 76 31

Patrik.Andreasson@askalon.se

Torbjörn Hagbrand
Product Specialist Sempell
Tel. 040-33 02 31

Torbjorn.Hagbrand@askalon.se