Avluftningsventil

VAG DUOJET®, DUOJET-P och DUOJET-T är automatiska högkapacitetsavluftningsventiler i enkelkammarutförande. De har trippla funktioner: de släpper ut luft då ledning fylls, släpper in luft då ledning töms samt avluftar under drift. -P har 40 procent högre kapacitet än standardavluftningsventilen och -T har ett särskilt manipulationssäkert filter och ventilöverdel. De är lämpliga för användning i vattenbehandling och -distribution, i dammar, kraftverk och inom industrin.

FLOWJET® PE är en automatisk avluftningsventil i polyeten med enkel kammare, för avloppsapplikationer, kraftverk och industri. Lätt att underhålla eftersom alla interna delar kan lyftas ut samtidigt och alla komponenter är tillgängliga från toppen.

Dokumentlänk

VAG Air Valves

VAG air valves

Har du några frågor?

Bernhard Witzelsteiner
East Area Sales Manager
Tel. 070 378 83 35

Bernhard.Witzelsteiner@askalon.se

Daniel Holmberg
West Area Sales Manager
Mob. 073 075 23 49

Daniel.Holmberg@askalon.se

Fredrik Andrée
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 41

Fredrik.Andree@askalon.se

Fredrik Ekeroth
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 06

Fredrik.Ekeroth@askalon.se

Fredrik Malmström
Inside Sales Engineer
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Joakim Karlsson
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 16

Joakim.Karlsson@askalon.se

Johan Riedenlow
South Area Sales Manager
Tel. 040-33 02 30

Johan.Riedenlow@askalon.se