Backventil

VAG ZETKA® har en delad disk för snabb avstängning av ledningen mot backflödet. SKR® har ett metalltätande säte som minskar slaglängden. TOP-STOP®, KRV® och RETO-STOP® är mjuktätande backventiler. TOP-STOP är en membranbackventil för snabb och ljudlös avstängning vid backflöde och KRV har fritt genomlopp och en kula som förhindrar backflöde. RETO-STOP är en klaffbackventil som öppnar även vid låga differentialtryck. Klaffen är vändbar vilket ger den dubbelt så lång livslängd.

Backventilerna passar i vatten- och reningsverk, till dricksvatten, vattenkraftverk, kraftverk och till industrin.

Dokumentlänkar

VAG Non-Return Valves

VAG check valves

Har du några frågor?

Bernhard Witzelsteiner
East Area Sales Manager
Tel. 070 378 83 35

Bernhard.Witzelsteiner@askalon.se

Daniel Holmberg
West Area Sales Manager
Mob. 073 075 23 49

Daniel.Holmberg@askalon.se

Fredrik Andrée
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 41

Fredrik.Andree@askalon.se

Fredrik Malmström
Inside Sales Engineer
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Joakim Karlsson
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 16

Joakim.Karlsson@askalon.se

Johan Riedenlow
South Area Sales Manager
Tel. 040-33 02 30

Johan.Riedenlow@askalon.se