Kilslidsventil

Används till vattenledningar i och ovan mark, till vattenverk, vattenkraftverk och kraftverk, till dricksvatten, reningsverk, dammar, tryckhantering, industri och gasapplikationer.

Plastbelagda glidlager på käglan ger lägre vridmoment och längre livslängd. Tätningar är godkända enligt W270 för dricksvatten. Med elektriskt eller pneumatiskt manöverdon. Handratt, avstängningsnyckel, teleskopgarnityr och visarverk finns som tillbehör.

Dokumentlänk

VAG Gate Valves

VAG gate valves

Har du några frågor?

Bernhard Witzelsteiner
Account Manager
Tel. 070 378 83 35

Bernhard.Witzelsteiner@askalon.se

Fredrik Andrée
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 41

Fredrik.Andree@askalon.se

Fredrik Ekeroth
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 06

Fredrik.Ekeroth@askalon.se

Fredrik Malmström
Inside Sales Engineer
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Joakim Karlsson
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 16

Joakim.Karlsson@askalon.se

Johan Riedenlow
Account Manager
Tel. 040-33 02 30

Johan.Riedenlow@askalon.se