Reglerventil

VAG RIKO® är ringkolvventiler med antingen handratt eller elektriskt ställdon. Utvändigt styrda, hus i ett stycke och med linjär reglerkurva. Lång livslängd tack vare att tätningen är placerad utanför flödet. RIKO finns också tillgänglig som ringkolvventil som styrs av eget media. RIKO används vid vattenbehandling och -distribution, i dammar, kraftverk, industri och tryckhantering.

VAG PICO® H finns i tre pilotstyrda utföranden: tryckreduceringsventil, tryckhållningsventil och nivåreglerventil. PICO H styrs helt av mediat, inte av el. För reglering av tryck och flöden i områden utan extern strömförsörjning. PICO H är lämplig för användning i applikationer för vattendistribution och tryckhantering.

Dokument

VAG Control Valves

VAG control valves

Har du några frågor?

Bernhard Witzelsteiner
East Area Sales Manager
Tel. 070 378 83 35

Bernhard.Witzelsteiner@askalon.se

Daniel Holmberg
West Area Sales Manager
Mob. 073 075 23 49

Daniel.Holmberg@askalon.se

Fredrik Andrée
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 41

Fredrik.Andree@askalon.se

Fredrik Ekeroth
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 06

Fredrik.Ekeroth@askalon.se

Fredrik Malmström
Inside Sales Engineer
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Joakim Karlsson
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 16

Joakim.Karlsson@askalon.se

Johan Riedenlow
South Area Sales Manager
Tel. 040-33 02 30

Johan.Riedenlow@askalon.se