Skjutspjällsventil & slusslucka

VAG ZETA® används till reningsverk, industri, installation i kammare och till avloppssystem. De kan användas som ändventil i rörledning utan motfläns vid fullt differentialtryck. ZETA är tät i båda riktningarna. Spjällbladet rengörs vid manövrering och spjälltätningarna är justerbara under drift. Handratt är standard, men den kan fås med elektriskt eller pneumatiskt ställdon.

Slussluckorna EROX® och ERI® passar till applikationer med stränga krav när det gäller täthet i avloppssystem, kommunala avloppsreningsverk, stormvattenbassänger, översvämningsskydd samt industriella avloppsreningsverk och kraftverk.

Dokumentlänk

VAG Knife Gate Valves and Penstocks

VAG knife gate valves

Har du några frågor?

Bernhard Witzelsteiner
East Area Sales Manager
Tel. 070 378 83 35

Bernhard.Witzelsteiner@askalon.se

Daniel Holmberg
West Area Sales Manager
Mob. 073 075 23 49

Daniel.Holmberg@askalon.se

Fredrik Andrée
Inside Sales Engineer
Tel. 054-57 92 41

Fredrik.Andree@askalon.se

Fredrik Malmström
Inside Sales Engineer
Tel. 040-33 02 33

Fredrik.Malmstrom@askalon.se

Johan Riedenlow
South Area Sales Manager
Tel. 040-33 02 30

Johan.Riedenlow@askalon.se

Niklas Nordin
After Sales Manager
Tel. 054-57 92 24

Niklas.Nordin@askalon.se